Pozdvihujem chuť na novú úroveň
DOKONALÁ CHUŤ SA SKRÝVA V DETAILE
To, čo odlišuje „obyčajné jedlo“ od nezabudnuteľného zážitku, sú drobné detaily. Zlepšujte sa s našou podporou pri každom kroku prípravy jedla, od výberu zdroja surovín až po servírovanie. S našimi spotrebičmi a vašimi zručnosťami sa bude pečené mäso rozpadať na vidličke a čokoládové tortičky sa budú rozplývať v ústach.
Krok 1: Zdroj
Pozrite sa spolu s nami za prah kuchyne, vydajte sa na cestu za poznaním dobrého zdroja potravín na váš stôl. Chutné a zdravé potraviny sú zvyčajne tie lokálne. Ich výberom prospejete aj životnému prostrediu. Akým spôsobom sa pestujú plodiny, ktoré chcete podávať? Aká je kvalita života zvierat, ktoré sú zdrojom mäsa a mliečnych výrobkov na vašom stole?
Kvalita pred kvantitou
Výnimočná chuť sa rodí dávno pred tým, než začnete variť. Ak chcete variť zdravšie jedlá, ktoré lepšie chutia, uprednostňujte pri výbere surovín ich kvalitu pred množstvom. Napríklad paradajky pestované na poli majú oproti pestovaným v skleníku dvojnásobný obsah vitamínu C. A obsahujú tiež oveľa viac antioxidantov, ktoré sú okrem iného zodpovedné práve za chuť a vôňu.
OBJAVTE SKUTOČNÚ CHUŤ
Dokonca ešte pred pár desiatkami rokov chutilo naše jedlo úplne inak. Potom nastal prudký rozvoj chemického priemyslu a umelých chutí. Týmto fenoménom sa zaoberá prvý diel nášho dokumentu Tasteology s názvom Zdroj. Spovedali sme Marka Schatzkera, popredného autora v tejto oblasti. Vďaka jeho postrehom lepšie pochopíte, ako oceniť pravú chuť vášho jedla.
Inšpirácie, nápady, chutné a šikovné recepty, ktoré oceníte.
JEDZTE LOKÁLNE PESTOVANÉ, SEZÓNNE POTRAVINY
Kvalitné ovocie a zelenina sa zbiera lokálne a len v sezóne – presne tak, ako to príroda zamýšľala. Keď sa „čerstvá“ paradajka dostane do regálu supermarketu, je až 9 dní stará. Aj po zbere ovocie a zelenina ďalej dozrievajú. Ak dáte prednosť miestnej poľnohospodárskej produkcii, budete si môcť vychutnať jedlo, ktoré má až o 55 % viac živín.
Šéfkuchár a špecialista na mäso Ludwig Maurer je tiež chovateľom kráv Wagyu.
NAŠE JEDLO JE TÝM, ČÍM SA ŽIVÍ
Hovorí sa, že sme to, čo jeme – a to isté platí aj o našom jedle. Napríklad vysoko kvalitná pôda produkuje trvanlivejšie a výživnejšie bobuľoviny než poľnohospodársky preťažená pôda. Kvalita života zvierat chovaných na mäso a mliečne výrobky tiež ovplyvňuje chuť týchto produktov. Chuť hovädzieho je ovplyvnená tým, či sa krava kŕmi trávou, alebo obilninami. Steaky pripravené z ich mäsa budú mať tiež rôzne mramorovanie a rôzny obsah vitamínov, minerálov a aminokyselín.
KROK 2: Chladenie
Správne chladenie zlepšuje chuť jedál ešte predtým, než vôbec začnete variť. Ovocie chutí ako práve odtrhnuté, mäso je vždy krehké a zvyšky jedál chutia tak skvele, ako keby ste ich práve uvarili. Ak viete, ako jedlo správne skladovať, bude každá ingrediencia vždy maximálne chutná. A vy budete môcť pozdvihnúť chuť vašich jedál na novú úroveň pred varením aj po ňom.
UDRŽÍ ČERSTVÉ POTRAVINY DLHŠIE ČERSTVÉ
Čerstvé ovocie a zeleninu tvorí prevažne voda viazaná v bunkách, kde je obsiahnutá aj chuť. Keď teploty nie sú dostatočne nízke, tieto bunkové steny praskajú a výsledkom je strata chuti a štruktúry. Niektoré typy potravín zostávajú pri nižších teplotách čerstvejšie ako iné. Napríklad listová a koreňová zelenina si zachováva optimálnu čerstvosť pri teplote 0 °C, zatiaľ čo iné suroviny je potrebné skladovať pri teplotách 2 až 5 °C.
KONIEC PLYTVANIU
Naučte sa vyhadzovať menej jedla a objavte invenčné a chutné spôsoby, ako si poradiť so zvyškami. Náš druhý diel dokumentu Tasteology s názvom Chladenie sa zaoberá často prehliadanou fázou chladenia. A pritom lepšie chladenie znamená chutnejšie jedlo. Naši experti vám poskytnú tipy na predĺženie čerstvosti potravín.
LEPŠIE SKLADOVANIE, MENEJ ODPADU
Správnym skladovaním potravín dokážeme tiež zamedziť vzniku zbytočného odpadu. 61 % potravín, ktoré vyhodíme, by sme vyhadzovať nemuseli, keby sme ich správne skladovali. Zásadným krokom je teda optimalizácia uloženia surovín. Teplota v jednotlivých policiach chladničky môže byť rôzna. Takže skladovaním konkrétnych surovín na ideálnych miestach môžete veľmi výrazne znížiť množstvo vyhodených potravín.
Chráňte chuť vašich potravín a uchovávajte ich dlhšie čerstvé.
ZACHOVAJTE PRÍRODNÚ ARÓMU
Náš rad chladničiek s mrazničkou ProFresh Plus prichádza s flexibilným úložným priestorom, ktorý môžete meniť podľa toho, čo ste práve nakúpili. Spotrebiče ProFresh nielen chráni chuť vašich potravín, ale tiež zachovávajú ich prírodnú arómu. Vaše pokrmy tak budú vždy úžasne chutiť aj voňať.
Ak nejaké potraviny skladujete nesprávne, prídete o veľa chuti
Ludwig Maurer
Chovateľ kráv Wagyu a šéfkuchár
ZMRAZTE ČERSTVOSŤ
Uchovať absolútnu čerstvosť niektorých potravín je možné len zmrazením – avšak treba ich zmraziť správnym spôsobom. Pri pomalom mrazení vznikajú veľké ľadové kryštály, ktoré môžu zničiť prirodzenú štruktúru jedla a tým aj jeho chuť. Naša technológia rýchleho mrazenia TwinTech® vytvára intenzívne cirkulujúci, suchý a studený vzduch, ktorý zabraňuje takémuto poškodeniu, takže vaše suroviny vydržia dlhšie a lepšie chutia.
VEDELI STE?
Viac ako 75 % domácností nemá chladničku nastavenú na správnu teplotu. To spôsobuje, že jedlo stráca chuť ešte skôr, než vôbec začnete variť.
Vo väčšine chladničiek cirkuluje medzi chladiacim a mraziacim oddelením rovnaký vzduch a v oboch častiach tak vzniká prostredie s nevhodnou teplotou a vlhkosťou.
Krok 3: Teplo
Chuť vzniká počas varenia rozkladaním zložitých molekúl na jednoduchšie. Popritom sa uvoľňuje aróma, ktorá je v nich ukrytá. Zistite, ako rôzne spôsoby ohrevu – od indukcie cez paru až po vákuové varenie – uvoľňujú v ingredienciách lahodné chute, ktoré pozdvihnú zážitok z každého jedla na úplne novú úroveň.
POCHOPENIE FUNKCIE TEPLA
Aby sme dokázali zlepšiť chuť jedál, musíme pochopiť pôsobenie tepla na molekulárnej úrovni. Dokonalý steak chutí skvele najmä vďaka reakcii medzi aminokyselinami a cukrami, ku ktorej dochádza pri 130 °C. Stačí len o málo vyššia teplota a molekuly začínajú unikať a spolu s nimi miznú aj chuť a textúra. Ideálnej prílohovej zelenine stačí dodať dostatok tepla na narušenie bunkových stien, ktoré obsahujú arómu, ale nie priveľa tepla, aby sa vôňa nevyparila do vzduchu.
Majstrovská lekcia na tému teplo
Ovládnutie tepla je kľúčom k príprave chutnejších pokrmov, ale čo to znamená pre vás a vaše zaužívané spôsoby prípravy pokrmov? Naša odborníčka z dokumentárneho filmu Tasteology Catalina Vélezová sa zaoberá historickými koreňmi prípravy jedla v pare a pri nízkej teplote a tiež tým, aký zásadný význam majú tieto metódy pre ochranu chuti a obsahu živín v pokrmoch, ktoré pripravujete doma.
UCHOVANIE CHUTI S POMOCOU INDUKCIE
Indukčné varné panely vám umožňujú presne riadiť teplotu a distribúciu tepla a dosiahnuť tak dokonalé rozvinutie všetkých chutí. Počas prípravy steaku sa bielkovinová vlákna zmršťujú a uvoľňujú šťavy, živiny a chuť. Po premiestnení z vysokej teploty do nízkej sa vlákna uvoľnia a uzavrú všetky chutné šťavy vo vnútri. Ak chcete dosiahnuť najlepšie výsledky, treba steak otočiť každých 15 sekúnd, nie každých pár minút. Vnútorná teplota mäsa ho varí viac ako okolité teplo.
Ideálna voľba pre pokrmy, pri ktorých záleží na každej sekunde a každom stupni.
ÚPLNÁ SLOBODA V KUCHYNI
Vďaka flexibilite a presnosti, ktorú ponúka varný panel MaxiSense® Combi, máte možnosť sa s jedlom dokonale vyhrať. Využíva indukčnú technológiu, ktorá zaisťuje rýchlejší ohrev ako plynové alebo elektrické varné panely. A vďaka presnej regulácii teploty môžete pri varení v okamihu prepnúť z prudkého vyprážania na jemné prihrievanie.
NAJLEPŠÍM TEPLOM JE PARA
Varenie v pare sa stalo populárne, pretože je šetrné a chráni molekuly potravín. Jedlo sa neprehrieva a chuť zostáva vo vnútri. Vyššia vlhkosť zachováva vláčnosť pokrmov a zabezpečuje chrumkavú kôrku bez rizika nadmernej alebo naopak nedostatočnej tepelnej úpravy vo vnútri. Vďaka tomu cesto vykysne rovnomerne a rýchlejšie. Lepšia karamelizácia na povrchu cesta navyše pri každom pečení zabezpečí lahodnú, zlatistú kôrku.
Prípravou pokrmov v pare uchováte ingrediencie v tej najlepšej, najrýdzejšej forme...
Catalina Vélezová
Televízna šéfkuchárka
VÁKUOVÉ VARENIE
Pravdepodobne najlepšou technikou na zvládnutie tepla je Sous-Vide varenie. Tri tejto technike sa používajú vákuovo uzavreté plastové vrecká a vodný kúpeľ na uzavretie vlhkosti, arómy, živín a chuti každej ingrediencie. Reguláciou teploty na presný stupeň máte bezkonkurenčnú kontrolu nad mierou prípravy a takmer dokonalú reprodukovateľnosť.
JEDNODUCHÁ PRÍPRAVA VO VÁKUU
Pri vákuovom varení sa používajú vzduchotesne zatavené vrecká, v ktorých si ingrediencie zachovajú svoj obsah vlhkosti a chuť. Teplota sa udržiava s presnosťou na pol stupňa, takže si môžete byť istí, že zakaždým dosiahnete rovnako skvelé výsledky. S parnou rúrou SteamPro je vákuové varenie úplne jednoduché. Užívajte si ten pocit, keď sa na vaše majstrovské kuchárske diela všetkým zbiehajú slinky.
VEDELI STE?
Molekuly vody vedú teplo oveľa rýchlejšie ako vzduch. Tento rozdiel je natoľko výrazný, že para s teplotou 100 °C distribuuje teplo tak, ako horúci vzduch pri teplote 600 °C.
Pri varení zeleniny dochádza k 70 % stratám vitamínu C, pri varení v pare sa obsah vitamínu C zníži len o 40 %.
KROK 4: Zážitok
Zážitok z chuti dotvárajú všetky naše zmysly. Keď si uvedomíte, ako zrak, sluch a hmat ovplyvňujú chuť, dokážete zážitok z jedla povýšiť na úplne novú úroveň – od prípravy až po servírovanie.
VYCHUTNÁVAJTE OČAMI
Jedlo chutí lepšie, keď má ideálnu farbu. Preto tak milujeme krásne ružový steak a chlieb sa zlatohnedou kôrkou. Šetrné teplo pary chráni váš pokrm, aby tieto žiarivé farby nestratil. Aj spôsob servírovania jedla môže pozdvihnúť jeho chuť. Na zvýraznenie sladkých chutí používajte biele okrúhle taniere a na podčiarknutie výrazných chutí čierne hranaté taniere. Jedlá si lepšie vychutnáte, keď porciu umiestnite do stredu taniera.
Z výskumov v oblasti experimentálnej psychológie vyplýva, že ovocie a zeleninu živších farieb vnímame ako čerstvejšie a s intenzívnejšou chuťou.
HODY PRE VAŠE ZMYSLY
Charles Spence, náš expert vystupujúci v dokumente Tasteology, skúma vplyv zrakového vnímania jedla, aby vám pomohol pripravovať pokrmy, ktoré ihneď zaujmú. Zistite, ako farba a tvar ovplyvňujú chuť nášho jedla. A prečo fotografie na Instagrame prebúdzajú naše chuťové poháriky.
VYCHUTNÁVAJTE UŠAMI
Zvuky na pozadí a hudba vo vašej kuchyni môžu zásadne ovplyvniť chuť jedál. Vysoké tóny zosilňujú sladké a kyslé chute, zatiaľ čo nízke tóny podčiarkujú horkú chuť a chuť umami. Lepší zážitok z jedla je možné dosiahnuť tiež nastavením hudby na rovnakú hlasitosť, akú má konverzácia. Vďaka tichému odsávaniu pár si môžete vo vašej kuchyni naplno vychutnávať podporný účinok zvuku na vaše chuťové poháriky.
Vďaka tichému odsávaču pár môžete vo vašej kuchyni zvoliť ideálne zvukové pozadie na dotvorenie atmosféry z každého jedla.
VYCHUTNÁVAJTE KONČEKMI PRSTOV
Štruktúra pokrmu významne ovplyvňuje jeho chuť – či už ide o krehkosť steaku alebo jemnosť čokoládovej torty. Šetrné teplo pary alebo vákuové varenie predstavujú najlepší spôsob, ako dosiahnuť takéto neodolateľné konzistencie. Dokonca aj dojem z príboru vo vašej ruke môže znamenať rozdiel. Ťažší príbor zvyšuje dojem kvality pokrmu. A tvar a hmotnosť pohára ovplyvňuje chuť nápoja.
Čím sýtejšie farby, tým intenzívnejšia môže byť chuť.
Profesor Charles Spence
Oxfordská univerzita
VEDELI STE?
Štúdie preukázali, že biele víno chutí najlepšie v prostredí s modrými alebo červenými farebnými tónmi.
Tvar pohára môže ovplyvniť spôsob, akým vnímame kvalitu jedál a nápojov.
Schopnosť pozdvihnúť chuť jedál na vyššiu úroveň priamo súvisí s nadšením, odhodlaním a pochopením každého kroku procesu varenia. Je potrebné vedieť, ako vybrať tie najlepšie ingrediencie, dokonale ich uchovať, zohriať ich na optimálnu teplotu na rozvinutie chuti a prezentovať ich tak, aby zapôsobili aj na najväčších gurmánov.
Teraz už viete, ako zvládnuť detaily – nastal čas vychutnať si výsledky.